Tehnoloģijām attīstoties katru dienu, zāles pļaušanas robots jau ir kļuvis par gudru ieguldījumu ērtākai dzīvei, kurš ļaus ietaupīt daudz laika ikdienā. Pareizi lietojot, robotizētās pļaujmašīnas var ievērojami uzlabot zāliena izskatu un radīt veselīgu un koptu pagalmu. Tomēr, lai pilnībā izmantotu robotizētās pļaujmašīnas potenciālu un iegūtu perfektu zālienu, ir jāseko līdzi zāliena kopšanas ieteikumiem.
1. Pareizi izvēlēts pļaušanas laiks
Pļaušana pareizā diennakts laikā un piemērotā temperatūrā ir īpaši svarīga zāliena kopšanā. Vislabākais laiks pļaušanai ar robotu ir dienas pirmā puse – no rīta, it īpaši vasaras karstajā laikā. Iemesls tam ir tāds, ka zāliens ir īpaši jūtīgs pret izžūšanu pēc svaigas pļaušanas. Zāle zaudē daudz ūdens griezuma vietā, ja uz to spīd spoža saule un ārā ir ļoti karsts. Šo zudumu nevar pietiekami ātri kompensēt caur saknēm, tāpēc zāles gali izžūst vai apdeg un kļūst dzelteni. Tāpēc jāizvairās no pļaušanas lielā karstumā vai spēcīgos saules staros.
No rīta zāliens vēl var būt slapjš no rasas, kas ir problēma, pļaujot ar parasto zāles pļāvēju, bet ne vienmēr ir problēma robotizētajam pļāvējam.
2. Pļaušanas regularitāte
Kopumā var teikt, ka veselīga un spēcīga zāliena iegūšanai, to vajadzētu pļaut aptuveni reizi divās dienās.
Bieža pļaušana samazina nezāļu daudzumu un uzlabo zāliena izskatu, kā arī regulāra pļaušana ļauj ietaupīt laiku uzturēšanas darbu veikšanai. Robotizētās pļaujmašīnas veic arī mulcēšanu, tāpēc pļaušana jāveic regulāri, jo citādi vienā pļaušanas reizē nopļautais zāles daudzums būs pārāk liels, lai to varētu labi kompostēt, tā sāktu pūt un veicinātu zāliena rugāju veidošanos.
3. Atbilstošs griešanas augstums
Pat pieredzējuši zāliena īpašnieki bieži vien palaiž garām to, cik svarīgi ir noteikt pareizu pļaušanas augstumu. Tas nosaka, vai jūsu zāliens izskatīsies veselīgi vai tomēr nē.
Ja zālienu pļauj parāk zemu, tad tajā varēs pamanīt būtiskus bojājumus. Savukārt, ja to griež pārāk augstu, zālienam ir mazs stimuls augt, kas var veidot sliktāku zāliena griezumu.
4. Izmanto augstas kvalitātes asmeņus
Trulie asmeņi negriež zālienu, bet gan to izplēš. Tas neizskatās labi un nav veselīgi zālienam, tāpēc asmeņiem vienmēr jābūt asiem.
Asmeņi jātur asi, jo:
- Truli asmeņi izplēš, nevis nogriež;
- Noplūktais zāliens neizskatās kvalitatīvs;
- Zālienam ilgstoši tiek nodarīti bojājumi un tā izskats pasliktinās, ja regulāri tiek izmantoti neasi asmeņi;
- Truli asmeņi liks pļāvējam kļūt skaļākam.
Īpaši izturīgi asmeņi ir no nerūsējošā tērauda ar titānu pārklājumu. Tas, cik ātri asmeņi nodilst, atkarīgs arī no zāliena tipa, zemes stāvokļa un svešķermeņiem, kas nokļūst zem pļāvēja.
5. Zāliens jāatbrīvo no robotam nevēlamiem objektiem
Pat “nekaitīgas” lietas, piemēram, nokrituši augļi, čiekuri, rieksti, pārāk daudz nokritušās lapas vai koku saknes, liek asmeņiem nodilt ātrāk. Taču asmeņi nav vienīgais, kas cieš no nelabvēlīgiem objektiem zālienā- cieš arī pļāvēja motors, ja priekšmeti, kas nonāk pļāvējā, vairākkārt liek rotoram nedaudz apstāties. Kā arī akumulators tiek iztukšots ātrāk, ja robotizētajam pļāvējam jāveic pārāk daudz apgrūtinošu darbu un tam biežāk ir nepieciešams dodas uz uzlādes staciju.
6. Izvairīšanās no nogāzēm
Nogāzes pagalmā nav nekāda problēma, ja vien tiek pievērsta uzmanība dažām lietām. Vispirms robotizētais pļāvējs jāprojektē atbilstoši nogāzei, citādi var gadīties tā, ka tā dzinēja jauda nav pietiekama, lai uzbrauktu kalnā, vai arī braucot augšā tas var apgāzties. Arī tad, ja robotizētais pļāvējs ir paredzēts nogāzei, var rasties problēmas. Īpaši slapjos apstākļos, kad riteņi griežas, bet robots nespēj tikt uz priekšu, zāliens tiek bojāts un uz tā rodas vagas. Šeit var noderēt apvidus komplekts. Apvidus komplektiem ir dziļāks protektors, tādējādi robots ir daudz spējīgāks pārvietoties arī pa slapju zālienu un neveidot tajā vagas.
7. Pļaušana mitros laikapstākļos
Mitros laikapstākļos ieteicams nelietot parastos zāles pļāvējus, jo pamatīgā lietū zāle pieplok un to nav iespējams nopļaut. Bet vai tas attiecas arī uz robotizētajām pļaujmašīnām?
Robotizētajiem pļāvējiem nav problēmu ar mitru zālienu. Turklāt lielākā daļa robotizēto pļaujmašīnu ir ļoti izturīgas pret laika apstākļiem un var pļaut arī lietus laikā.
8. Robežvadu uzstādīšana
Pļaušanas robotiem ir pieejami vairāki piederumi, bet svarīgākais noteikti ir norobežojošais vads. Liekot norobežojošo vadu, jāpievērš uzmanība tam, lai tas robotizētajam pļāvējam neradītu nevajadzīgus šķēršļus un tas varētu veiksmīgi pļaut zālienu. Pirmkārt, ir svarīgi, lai robežvada leņķi nebūtu pārāk asi, pretējā gadījumā robots nespēs iekļūt stūros. Vislabāk ir tad, ja ir iespējams izvēlēties leņķi, kas nav mazāks par 90 °, lai stūri ir nedaudz noapaļoti.
Pārliecinieties arī, vai ierobežojošais vads neatrodas pārāk tuvu strāvas kabelim. Strāvas kabelis rada elektromagnētisko lauku tieši tāpat kā robežvads, tādēļ tas var maldināt robotizēto pļaujmašīnu.
Robežvadus var izmantot arī, lai izveidotu salas, piemēram, ap puķu dobi vai lieliem puķu podiem, dīķi vai arī ap zāliena platību, kuru nevēlaties pļaut, piemēram, tādēļ, ka šis zāliena laukums ir paredzēts Jūsu mājdzīvniekiem, tādiem kā truši.
9. Pirms pļaušanas nestaigājiet pa zālienu
Ja izmanto robotizēto pļaujmašīnu, pirms tam labāk nestaigāt pa zālienu, pretējā gadījumā tā būs plakana un netiks kārtīgi nopļauta. Zāles stiebriem ir nepieciešamas laiks, lai atspertos atpakaļ vietā.
Vislabāk robotu programmēt tā, lai pļaušanas brīžos neviens neatrastos zālienā. Tas ir arī drošāk, nekā, piemēram, ja bērni rotaļājas zālienā brīdī, kad robotizētais pļāvējs veic pļaušanas darbus.
10. Piemērots mauriņa tips robotizētam pļāvējam.
Ja vēlaties ieklāt jaunu zālienu, noteikti ieteicams ir izvēlēties speciālu zāliena veidu apkopei ar robotizētām pļaujmašīnām. Principā robotizētās pļaujmašīnas var izmantot jebkurā zālienā bez jebkādiem ierobežojumiem. Tomēr, ir speciāli zāles maisījumi, kas tiek optimizēti īsiem pļaušanas intervāliem un tos kopt ir vienkāršāk, kā arī zāliens efektīvāk uzsūc barības vielas no mauriņa mulčas.
Ja sekosiet šiem iepriekš minētajiem padomiem un izvēlēsieties robotizētu pļaujmašīnu, tad drīz jums būs zaļākais, labāk uzturētais un veselīgākais zāliens tuvākajā apkārtnē.
Saistītie raksti
Zāles pļāvējs robots bez perimetra stieples - nākotne zāliena kopšanā
Jau gadiem robotizētie zāles pļāvēji sola nākotni, kur mauriņa kopšana tiks paveikta tavā vietā. Tradicionālos pļaušanas robotus ierobežo perimetra vads jeb stieple, kura ir jāierok zemē, lai norādītu pļaušanas teritoriju. Tomēr, ir arī labās ziņas – nākotne ir klāt! Šobrīd vairāki ražotāji ir ieviesuši zāles pļaušanas robotus bez perimetra vada.
Plāno iegādāties sniega pūtēju?
Noteikti nevienam vien cilvēkam lokot muguru un tīrot sasnigušās kupenas, prātā iešaujas doma – varbūt ir pienācis laiks iegādāties sniega pūtēju? Šāda ideja noteikti skan vilinoši, tomēr sniega pūtējs jeb sniega frēze ir salīdzinoši dārgs pirkums, tādēļ ir rūpīgi jāapsver visi par un pret, lai būtu pārliecība, ka ieguvums ir atbilstošs sniega pūtēja cenai.
Lapu pūtējs - elektriskais, akumulatora vai benzīna?
Lapu pūtējs ir noderīgs palīgs, sevišķi rudens sezonā, kad pagalmā, dārzā un tā apkārtnē sāk birt un krāties lapu kaudzes. Tomēr, izvēloties lapu pūtēju, tev ir jāizvērtē, kāda veida pūtējs būs tev piemērotākais - elektriskais, akumulatora vai benzīna!