Pavasaris jau ir klāt, lai gan ziema vēl nedaudz cīnās par savu vietu, tai pienācis laiks doties vasaras atvaļinājumā!
Mums, tiem, kas ziemu nav pavadījuši patīkamā ziemas miegā (lai gan, ai, kā varbūt būtu gribējies), pavasaris sākas gan ar apziņu, ka atkal viss ziedēs, plauks un piecēs sirdi, degunu un acis, kā arī ar apjausmu par to, ka nedrīkst nokavēt brīdi, kad jāķeras pie dārza un pagalmie iekopšanas un pamodināšanas no ziemas miega. Gan tiem, kam piemājas dārziņš kļuvis par īstu izstāžu zāli, kur dažādas krāsainas puķes un krūmi vasarā dižojas ar neparasti skaistām rotām, gan tiem, kam minimālistu stils sirdij tuvāks – pāris puķu dobes un kopts, zaļš, līdzens zāliens ir pārņēmis pagalma lielāko daļu, no pavasara darbiem neizmukt. Ja arī vairāk darbošanās sanāks tiem, kas pagalmā un dārziņā vēlas sēt un stādīt, nekā tiem, kam jāparūpējas vien par zālienu un košumkrūmiem, no darbiem pavasarī aizmukt ir pagrūti ikvienam.
Sākam skaitīt darbus – lūk, 10 padomi, ar ko sākt un ko tad īsti darīt dārzā pavasarī -
- Pats pirmais darbs – dārza tehnika! Pārlieicnāmies, ka visi nepieciešamie darba rīki tehniski ir kārtībā un varam uzskākt produktīvu darbošanos.
- Sākam ar zālienu. Lai cik arī nebūtu dobju un puķu, zāliens pagalmā vienmēr būs. Ziemā tas guļ, bet pavasarī, kas sniegs nokusies un beidzies sals, kurš arī zem biezās sniega kārtas zālienu tomēr skar, jāveic kopšanas darbi – lai zāliens ātrāk un veiksmīgāk atgūtu savu zaļo un košo krāsu. To darām aprīlī.
- Ja pamanām, ka uz zālāja izveidojušies pelēcīgi vai brūngani pleķi, kas sniegs nokusis, iespējams, tam trāpījies saķert sniega pelējumu. Tāpēc jāņem rokā ass grābeklis un rūpīgi zālājs jāizķemmē. Tiesa, arī veselu zālāju šādi vajadzētu noķemmēt, lai atbrīvotu to no ziemā mirušās zāles – galu galā, viens no pavasara darbiem – izķemmēt zālāju! Bet, ja nevēlies šim darbam veltīt daudz laika un pūles, ņem palīgā aeratoru. Ar tā palīdzību darbu paveiksi ātri un ērti.
- Ja dārza stūros paslēpušies kādu dekoratīvie krūmi vai augļu kociņi, arī par tiem pavasarī jāparūpējas. Sākam ar to, ka pavasarī varam veidot krūmu un koku vainagu! Nē, ne pīt, bet gan formēt. Tas nozīmē – izgriezt sausos un bojātos zarus, tos kas aug krusteniski uz augšu, izgriežam galotnes konkurentus (zarus). Šādi aprūpējot krūmus, tie ne tikai augs smukāk, bet arī mums vēlamajās formās.
- Pavasara barība – mēslojums. Kad koki un krūmi safrizēti – dodam tiem pavasara mēslojumu, kas palīdzēs tā kārtīgi pamosties pavasarī – gluži kā vitamīnu deva.
- Jā, arī augiem var būt saules apdegums – pavasarī, kas sniegs vēl saglabājies, piesedzam tos ar gaisu caurlaidošu materiāli – agrotīklu, egļu zariem (ja nebijām paspējuši rudenī). Sniegam nokūstot, ņemam visu nost.
- Puķes – ziemcietes. Vispirms atsedzam rudenī apsegtās – lēnām un pakāpeniski, lai pierod pie pavasara. Protams – arī te nepieciešama vitamīnu deva beigās – mēslojums.
- Lai mazāk vasarā būtu jāuztraucas par nezālēm, veicam tādu darbību, kā augsnes mulčēšana. Interesants darbiņš, turklāt ar ilgtermiņa mērķi.
- Ja dārzā ir rozes, tās pakāpeniski atsedzam, bet pēc tam lapu pumpurus, pirms tie izplaukuši, nomiglojam ar kādu aizsardzības preperātu, lai izvairītos no kukaiņu iemitināšanās.
- Atgiežoties pie zālāja kopšanas – to pavasarī varam gan mēslot, gan piesēt, lai zālājs vasarā būtu košāks un skaistāks.
Saistītie raksti

Zāles pļāvējs robots bez perimetra stieples - nākotne zāliena kopšanā
Jau gadiem robotizētie zāles pļāvēji sola nākotni, kur mauriņa kopšana tiks paveikta tavā vietā. Tradicionālos pļaušanas robotus ierobežo perimetra vads jeb stieple, kura ir jāierok zemē, lai norādītu pļaušanas teritoriju. Tomēr, ir arī labās ziņas – nākotne ir klāt! Šobrīd vairāki ražotāji ir ieviesuši zāles pļaušanas robotus bez perimetra vada.

Plāno iegādāties sniega pūtēju?
Noteikti nevienam vien cilvēkam lokot muguru un tīrot sasnigušās kupenas, prātā iešaujas doma – varbūt ir pienācis laiks iegādāties sniega pūtēju? Šāda ideja noteikti skan vilinoši, tomēr sniega pūtējs jeb sniega frēze ir salīdzinoši dārgs pirkums, tādēļ ir rūpīgi jāapsver visi par un pret, lai būtu pārliecība, ka ieguvums ir atbilstošs sniega pūtēja cenai.

Lapu pūtējs - elektriskais, akumulatora vai benzīna?
Lapu pūtējs ir noderīgs palīgs, sevišķi rudens sezonā, kad pagalmā, dārzā un tā apkārtnē sāk birt un krāties lapu kaudzes. Tomēr, izvēloties lapu pūtēju, tev ir jāizvērtē, kāda veida pūtējs būs tev piemērotākais - elektriskais, akumulatora vai benzīna!