Naktis kļūst arvien aukstākas un koku lapas arvien krāsainākas, tas nozīmē, ka ir pienācis pēdējais brīdis domāt par malkas sagādāšanu. Kamīnu un malkas krāšņu īpašniekiem ir ļoti svarīgi zināt, kā sagatavot un sakraut malku.
Protams, malku var nopirkt jau saskaldītu, kuru atliek tikai salikt šķūnī. Tomēr izdevīgāk ir iegādāties nesaskaldītu malku un izdarīt to pašam. Ir svarīgi, lai malka pirms kurināšanas būtu izžuvusi, tādēļ šai ziemai vairs nevarēs izmantot svaigi zāģētus kokus. Zaļu, neizžuvušu malku ir ļoti grūti aizdedzināt, tā izdala mazāk siltumu, kā arī veicina skursteņa aizsērēšanu. Savukārt baļķi, kuri ir zāģēti vasarā un ir pietiekami izšuvušu, jau ir piemēroti kurināšanai, atliek tikai baļķus pārvērst malkā. Kādi instrumenti ir nepieciešami ātrākai malkas sagatavošanai?
Motorzāģis
Garo baļķu saīsināšana bez motorzāģa nav iedomājama. Baļķi nepieciešams sazāģēt vienāda garuma bluķīšos, atbilstoši krāsns, kamīna vai plīts izmēram. Vēlāk vienādā garuma malkas pagales būs vieglāk salikt glītās grēdās. Strādājot ar motorzāģi atceries par atbilstošu darba drošības aprīkojumu, noteikti izmanto aizsargbrilles, lai izvairītos no skaidu iekļūšanas acīs.
Pieejamo motorzāģu klāsts ir ļoti plašs, tādēļ nav nemaz tik vienkārši izvēlēties sev piemērotāko. Ir iespējams izvēlēties starp elektrisko, akumulatora un benzīna motorzāģi. Ja vien baļķi neatrodas blakus šķūnim, kur ir brīvi pieejama elektrība, tad elektriskā zāģa vietā iesakām izvēlēties benzīna vai akumulatora zāģi, lai vads neierobežotu darbības attālumu.
Malkas skaldītājs
Strādāšana ar malkas skaldītāju liekas ļoti vienkārša – ieliec bluķi, nospied starta pogu un gatavs. Tomēr ir nianses, kuras ir jāņem vērā, lai iegūtu maksimālo no malkas skaldītāja, izvairītos no nevajadzīgiem remontiem un instruments kalpotu pēc iespējas ilgāk. Daži padomi:
- Kvalitatīvas eļļas izmantošana ne tikai paildzina instrumenta mūžu, bet arī pasargā no jaudas zuduma.
- Kā zināms, zaru vietas ir lielākā malkas skaldītāju problēma, tādēļ koka bluķi malkas skaldītājā ir jānovieto ar zaru vietām uz augšu.
- Malku ir vieglāk saskaldīt, ja koks ir nesen nozāģēts un nav līdz galam izžuvis. Šādus bluķus ir ieteicams izmantot arī skaldot ar malkas skaldītāju.
Cirvis
Dažiem malkas skaldīšana ar cirvi ir atpūta, bet citiem pienākums. Tomēr jāsaka, ka ļoti lielu malkas daudzumu vienalga ir vieglāk saskaldīt ar malkas skaldītāja palīdzību. Kvalitatīvs cirvis noder katrā mājsaimniecībā, kur siltuma iegūšanai tiek izmantota malka, arī tad, ja ir iegādāts malkas skaldītājs. Cirvis ir piemērotākais instruments iekura sagatavošanai.
Ņemot vērā, ka malkas skaldīšana nav ikdienas pienākums, tad šo procesu varat pat izbaudīt. Galvenais atrast sev piemērotākās metodes, neatkarīgi no tā, vai malku skaldāt ar cirvi vai malkas skaldītāju, tā jebkurā gadījumā ir izraušanās no ikdienas rutīnas darbiem un pienākumiem.
Saistītie raksti
Zāles pļāvējs robots bez perimetra stieples - nākotne zāliena kopšanā
Jau gadiem robotizētie zāles pļāvēji sola nākotni, kur mauriņa kopšana tiks paveikta tavā vietā. Tradicionālos pļaušanas robotus ierobežo perimetra vads jeb stieple, kura ir jāierok zemē, lai norādītu pļaušanas teritoriju. Tomēr, ir arī labās ziņas – nākotne ir klāt! Šobrīd vairāki ražotāji ir ieviesuši zāles pļaušanas robotus bez perimetra vada.
Plāno iegādāties sniega pūtēju?
Noteikti nevienam vien cilvēkam lokot muguru un tīrot sasnigušās kupenas, prātā iešaujas doma – varbūt ir pienācis laiks iegādāties sniega pūtēju? Šāda ideja noteikti skan vilinoši, tomēr sniega pūtējs jeb sniega frēze ir salīdzinoši dārgs pirkums, tādēļ ir rūpīgi jāapsver visi par un pret, lai būtu pārliecība, ka ieguvums ir atbilstošs sniega pūtēja cenai.
Lapu pūtējs - elektriskais, akumulatora vai benzīna?
Lapu pūtējs ir noderīgs palīgs, sevišķi rudens sezonā, kad pagalmā, dārzā un tā apkārtnē sāk birt un krāties lapu kaudzes. Tomēr, izvēloties lapu pūtēju, tev ir jāizvērtē, kāda veida pūtējs būs tev piemērotākais - elektriskais, akumulatora vai benzīna!